Sensorycznie

Uwielbiamy wszelkie masy plastyczne, zapachy, struktury. Lubimy paćki, maziaje, przelewanie wody, słuchanie dźwięków, wąchanie zapachów, dotykanie.


Do zabaw wykorzystujemy bliskie dziecku i bezpieczne produkty, przede wszystkim produkty spożywcze jak kasze, ryże, kukurydze, mak. Wykorzystujemy też apaszki, piłki o różnych strukturach, materiały, przedmioty wydające dźwięki jak puszki, kołatki, garnki, butelki, łyżki.


Zabawy te fantastycznie rozwijają układ nerwowy dziecka, pobudzają zmysły, pomagają we właściwym odbieraniu i przetwarzaniu bodźców z otoczenia, stymulują ale i wyciszają. Niosą długofalowe efekty w postaci dobrze reagującego na otoczenie układu nerwowego, dziecko jako dorosły człowiek będzie gotowe na różne doświadczenia i będzie potrafiło na nie adekwatnie reagować.


Proces w którym dziecko odczytuje bodźce płynące z otoczenia, ma ogromny wpływ na rozwój psychiczny i fizyczny. Zaburzenia przetwarzania sensorycznego mogą mieć wpływ na koordynację ruchową oraz percepcję wzrokową i słuchową. Dlatego warto proponować dzieciom rozmaite zabawy sensoryczne już od narodzin :)


#maluchy #sezamkowo

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie